Demolice kostela sv. Jakuba v Abbeville

V těch temných a hrozných dobách před II. vatikánským koncilem, kdy mše byla jenom v latině a zády k lidu a nikdo jí nerozuměl, léta Páně 1876, postavili v Abbeville ve Francii tento kostel. Jeho architektonické kvality jsou zřejmé na první pohled.

Eglise_Saint-Jacques

Přežil i bombardování v roce 1940, které zničilo 80 % města.

Pak ale naštěstí přišel veliký a skvělý II. vatikánský koncil a s ním “nové jaro v Církvi”, “druhé letnice”, mše byla ve francouzštině a… lidi do kostela buď přestali chodit, nebo zvlažněli a – přestože byli bohatší, než ti, kdo kostel před 100 lety postavili a životní úroveň nikdy v historii nebyla vyšší – nebyli ochotni platit jeho údržbu. Kostel postupně chátral. Jeho záchrana by stála asi 4,2 milionů Eur. Kdyby trvala 8 let, každého obyvatele Abbeville by stála pouhých 21 Eur ročně. Pro Duchem koncilu zdecimované Francouze, kdysi katolíky, je to asi příliš. A tak musel být kostel v dubnu 2013 zdemolován.

 

zborov

Možná si místo něj postaví tamní novokatolíci takovou nějakou trafocentrálu (kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Zborově u Žiliny):

Previous post Pascendi Dominici gregis
Next post Veršované modlitby