Pobožnost pěti prvních sobot
— 9. 2. 2023Je třeba odčiňovat urážky vůči Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Tak malinko od nás nebe žádá, a tolik můžeme získat. Viz též www.prvnisoboty.cz.
Ni pro tvůj zlatý vlas, ni očí třpytnost,
ni pro královský háv, ni pro tvou krásu,
ni pro tvé mládí, zvučnost tvého hlasu,
ni pro andělský vzhled, ni pro tvou sličnost
král nebes neopustil nebe výsost
a nesestoupil v žití pouta klatá,
by přijal tělo z tebe, Panno svatá,
z níž tryská radost jen a milost:
však pro tvou pokoru, jež byla taká,
že zbavila nás staré kletby tíže
a vinným otevřela nebes bránu.
Ta pokornost, ó Matko, nechť mne láká
a vede stále v království tvé blíže,
a ctě ji, u tebe nechť jednou stanu.
Sandro Botticelli: Zvěstování (1485)
Je třeba odčiňovat urážky vůči Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Tak malinko od nás nebe žádá, a tolik můžeme získat. Viz též www.prvnisoboty.cz.
Autorem je kardinál Rafael Merry de Val (1865–1930), státní sekretář sv. Pia X.
Pokusy islámu ovládnout Evropu se opakují po dlouhá staletí. Evropa se zatím pokaždé ubránila, a to i když mohamedáni měli značnou převahu a situace vypadala téměř beznadějně. Zde je přehled některých takových bitev na obranu před islámem: 1. Vítězství u Lepanta (1571) proti nejsilnější armádě tehdejší doby V roce 1571 vyrazila turecká armáda k dobytí…
„Vy však pokřtěni budete Duchem Svatým“ (Sk. ap. 1, 5). Prve než Kristus Pán začal svoji činnost učitelskou, přišel k velikému svému předchůdci Janovi se žádostí, aby ho pokřtil. Kristus jako pravý Syn Boží nepotřeboval křtu, proto sv. Jan zpočátku nechtěl žádosti Spasitelově vyhověti a bránil se pokorně takovému čestnému úkolu řka: „Já mám potřebí pokřtěn…
„Nevymizí chvála tebe z úst lidí, ale pamětlivi budou moci Hospodinovy na věky.“ (Jud. 13,25). 1. Měsíc máj líbezný svou podivuhodnou krásou zavítal opět v kraje naše. Srdce naše radostně plesá nad příchodem nejkrásnějšího měsíce v roce. Oči naše rozjasňují se zvláštním teplým blahem při pohledu na luka posetá pestrými květy, na pole, ozdobené svěží…
Poslán byl anděl Gabriel od Boha do galilejského města Nazareta, k panně, zasnoubené muži, jenž se jmenoval Josef, z domu Davidova, a jméno panny bylo Maria. (Luk 1,26–27) Jaká je to panna, tak ctihodná, že ji pozdravuje anděl, tak pokorná, že je zasnoubena tesaři? Krásné spojení panenství a pokory! Bohu se velmi líbí duše, kde…
Na slova svatého Evangelia podle Jana (1,19–28). Slova dnešního čtení, bratři nejmilejší, nám doporučují Janovu pokoru; neboť maje takovou sílu ducha, že mohl býti pokládán za Krista, zvolil raději poctivě býti sám sebou, aby nebyl lidským domněním klamně povyšován sám nad sebe. Neboť „vyznal a nezapřel; a vyznal: ‚Já nejsem Kristus.‘ “ Řekl: „Nejsem,“ a tím…
Otázka: Jaká úcta přísluší Panně Marii? P. Josef Pospíšil vysvětluje: „Poněvadž mezi Bohem a bytostmi stvořenými, i sebe dokonalejšími, jest rozdíl nekonečný, proto jest věcně lišiti jen dvojí úctu, buď latriae, neb duliae. Úcty, která by nebyla ani latrií ani dulií, nýbrž jaksi úctou střední, nelze mysliti. Neboť Boha ctíme pro něho samého, pro jeho…
Myria [nesčíslná] je její pravé jméno, protože ve svém lůně, jako v moři, nese nádobu, která váží za deset tisíc. Její přízvisko je Pramen, a tomu je třeba takto rozumět: ona nese jedinou Rybu, která pochází z vrcholku božství; tato Ryba vlastním tělem vyživuje celý svět, který i nadále žije v tomto moři. – román…
Ctihodný arcibiskup Arnošt z Pardubic, který je ve starých listinách a knihách nazýván blahoslaveným nebo někde dokonce i svatým, na jehož kanonizaci se v XVIII. století vážně pomýšlelo a který byl vždy považován za jednu ze světeckých postav Čech – Bohuslav Balbín praví, že v jedné vsi viděl na oltáři obraz svatých patronů českých, mezi…
Kázání o Božím soudu
20. 2. 2023
Nebe
24. 2. 2021
Peklo
26. 10. 2020
Očistec
3. 8. 2020
Soud
10. 7. 2020
Přes zelené tlačítko ↑ se přihlásíte k odběru podcastu.
To vaší podcastové aplikaci umožní přistupovat k archivu nahrávek a stahovat nové, takže si je budete moci pouštět kdykoliv a kdekoliv. Více informací.